Jdi na obsah Jdi na menu
 


Piráti z Karibiku: Prokletí černé perly

24. 6. 2008
Obrazek

Originální název:

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
Motto: Pod pirátskou vlajkou vzhůru za dobrodružstvím. Odvážní korzáři, půvabné dámy, spousta rumu a velký poklad Aztéků.
Rok výroby: 2003
Délka (min): 143
Typ filmu: komedie, akční, dobrodružný
Země: USA
Režie: Gore Verbinski
Scenář: Ted Elliott, Terry Rossio, Stuart Beattie, Jay Wolpert
Hrají: Johnny Depp (Jack Sparrow), Geoffrey Rush (Barbossa), Orlando Bloom (Will Turner), Keira Knightleyová (Elizabeth Swannová), Jack Davenport (Norrington), Jonathan Pryce (Guvernér Weatherby Swann), Lee Arenberg (Pintel), Mackenzie Crook (Ragetti)

Obsah celého filmu: Díky dcerce guvernéra Swanna, Elizabeth, která se plaví na lodi, jíž velí kapitán Norrington, vytáhnou na palubu vor s malým trosečníkem. Elizabeth nenápadne schová pirátský přívěsek, který měl chlapec Will na krku. Jako dospělá žije Elizabeth v přístavním městě Port Royal a přívěsek nosí na krku. Když jí jednou Norringtona, u příležitosti svého jmenování komodorem, požádá o ruku, dívka omdlí a zřítí se do moře. Zachrání ji pirátský kapitán Jack Sparrow, který chtěl zrovna ukrást Sxtřelu, loď anglického námořnictva. Je však zajat a dopraven do kovárny, kde pracuje už dospělý Will. Elizabeth pomůže zajatci k útěku, ale korzár je znovu zajat a uvězněn. Ráno má být na Norringtonův rozkaz oběšen. Večer přepadnou Port Royal piráti kapitána Barbossy z lodě Černá perla, město vyplení, zajmou Elizabeth, protože má medailon, který hledají, a odplují. Will chce piráty pronásledovat, ale guvernér a Norrington si dávají na čas. Jde tedy za Jackem. osvobodí ho a pirát, který zná kotviště Černé perly, protože sám byl kdysi jejím kapitánem, mu pomáhá při dívčině záchraně. Barbosu pronásledují na Střele, kterou společně ukradli. Jack přitom sdělí Willovi, že znal jeho otce Turnera, který byl také pirát.Mezi tím Barbossa na Černé perle prozradí Elizabeth, proč potřebuje její pirátský medailon. Je to mince pocházející z aztéckého pokladu dobyvatele Corteze, který jej dostal, aby přestal zabíjet indiány. Svůj slib nesplnil a tak bohové poklad prokleli. Když později zlato uloupili piráti, stihla je kletba: nemohou uhasit žízeň, ukojit hlad a v měsíčním světle se mění v nemrtvé, v kostlivce. Jen vrácení všech mincí a oběť krve mohou kletbu zrušit. A dívčin přívěsek je poslední, který schází. Když Barbossa na ostrově Isla de Muerta nad truhlou zlata řízne Elizabeth do prstu a přívěsek s její krví přidá k ostatním, zjistí, že prokletí nepominulo. Dívka totiž není pravou majitelkou medailonu. Nebo, že by chyběl ještě jeden? To už se ale na ostrově objevuje Jack s Willem, zmocní se Elizabeth i s přívěskem a na Střel prchají pryč. Po mnoha dalších bojích, během nichž vítězí tu jedna, tu druhá strana, se podaří prokletí zlomit, až po té, co Will, kterému původně medailon patřil medailon, jej, včetně své krve, přidá do truhly s pokladem, Jack tam přihodí ten svůj a Barbossu zastřelí. Norrington přesto všechno trvá na Jackově oběšení, ale svatby s Elizabeth se vzdá. Will Jacka zachrání a ten i s Černou perlou odpluje. Willa čeká svatba …

Shrnutí: Třpytivé vody Karibiku jsou pro darebáckého, ale šarmantního kapitána Jacka Sparrowa nevyčerpatelným zdrojem tajemných a vzrušujících dobrodružství. Jeho idylický život se však razantně změní ve chvíli, kdy se lstivý kapitán Barbossa zmocní jeho lodi Černá perla a napadne město Port Royal, odkud unese guvernérovu okouzlující dceru Elizabeth Swann. Její kamarád z dětství Will Turner se spolu s Jackem vydává na palubě nejrychlejší lodi britské flotily na odvážnou výpravu za záchranou Elizabeth a ukradené Černé perly. V patách je jim Elizabethin snoubenec, sympatický a ctižádostivý Commodore Norrington. Will ale netuší, že je Barbossa i s celou svou pirátskou posádkou pod vlivem prokletí, které jej odsuzuje k věčnému životu ve světě nemrtvých a každou noc jej proměňuje v živého kostlivce. Kletbu může zlomit pouze vrácení ukradené části prokletého pokladu na jeho původní místo.Posádky obou lodí se vydávají vstříc vzrušujícímu střetnutí s Barbossou na tajemný ostrov Isla de Muerta. Když pak pozvednou své meče k souboji s obávanými piráty Karibiku, je v sázce Jackova pomsta, Černá perla, zapomenutý poklad, zlomení kletby nad Barbossou a jeho posádkou, osud britské námořní flotily a v neposlední řadě také životy našich statečných hrdinů.
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář